Mimo mojej niechęci do czytania książek, od czasu do czasu czytam. Dlaczego czytam? Czytanie rozwija i pomaga spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, dowiedzieć się czegoś nowego. W mojej biblioteczce można znaleźć książki głównie z dziedziny biznesu, psychologi biznesu, warsztatów z psychologii człowieka, informatyki i inne. Poniżej prezentuję te książki, które przeczytałem od deski do deski, oraz te do których zajrzałem po konkretne interesujące mnie rzeczy.

Dlaczego przedstawiam moją biblioteczkę? Chciałbym Was zachęcić do czytania i rozwijania swojej wiedzy oraz osobowości.

Dziesiątego grudnia 1999 roku Cisco Systems, jako trzecie przedsiębiorstwo w historii – po General Electric i Microsofcie – z impetem przełamało barierę 300 miliardów wartości rynkowej. Nie był to pierwszy rekord w historii najjaśniejszej gwiazdy Doliny Krzemowej. Próg 100 miliardów firma pokonała w 12 lat – nawet imperium Gatesa potrzebowało na to prawie dwukrotnie dłuższego czasu.
W ciągu niecałych pięciu lat w roli prezesa John Chambers dziesięciokrotnie podniósł wartość firmy. Osiągnął to dzięki największej w historii akcji przejmowania mniejszych spółek – nowe nabytki dochodzą w tempie jednej firmy na miesiąc. Cisco ma również najbardziej dochodowe strony WWW na świecie – każdego dnia witryna przynosi obroty rzędu 50 milionów dolarów.
Mimo powyższych faktów niewielu przeciętnych zjadaczy chleba wie o Cisco cokolwiek bliższego. Książka Davida Bunnella opisuje historię dwojga kochanków z Uniwersytetu Stanforda, którym zamarzyło się wysyłanie listów miłosnych elektroniczną pocztą. Od tego wszystko się zaczęło…

„Bogaty albo biedny“ ujawnia brakujące ogniwo między pragnieniem sukcesu a jego osiągnięciem!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy łatwo dochodzą do majątku, a inni mają ciągłe problemy, żeby związać koniec z końcem? Czy ta różnica wynika z ich wykształcenia, inteligencji, umiejętności, wyczucia czasu, nawyków zawodowych, kontaktów, odrobiny szczęścia, czy też może z zawodu, biznesu albo inwestycji, które wybrali?

Szokująca odpowiedź brzmi: z żadnej z tych rzeczy!

W przełomowej książce „Bogaty albo biedny ” T. Harv Eker twierdzi: „Daj mi pięć minut, a powiem ci, jaką będziesz miał finansową przyszłość!”. Eker potrafi to zrobić, rozpoznając indywidualny „schemat pieniędzy i sukcesu”. Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o naszym sukcesie finansowym. Możesz wiedzieć wszystko o marketingu, sprzedaży, negocjacjach, akcjach, nieruchomościach i świecie finansów, lecz jeśli twój schemat pieniędzy nie jest nastawiony na wielki sukces, nigdy nie dojdziesz do wielkich pieniędzy – a jeśli jakimś trafem zdobędziesz pieniądze, najprawdopodobniej je stracisz! 
„Bogaty albo biedny” to właściwie dwie książki w jednej. Pierwsza część wyjaśnia, jak działa schemat pieniędzy. Z wykładu Ekera, którego cechuje rzadko spotykane połączenie błyskotliwej inteligencji z niezwykłym poczuciem humoru, dowiesz się, jaką zajmujesz pozycję w świecie finansów. Nauczysz się też, jak rozpoznać i skorygować swój schemat pieniędzy, żeby nie tylko zrobić majątek, ale żeby go utrzymać i stale powiększać.

W drugiej części poznasz siedemnaście „zestawów myśli”, które mówią o tym, w jaki sposób działają ludzie bogaci w odróżnieniu od większości ludzi biednych i średnio zamożnych. Każdy zestaw obejmuje opis praktycznych działań, które powinieneś podjąć, żeby zdecydowanie zwiększyć swoje dochody.

Jeśli nie wiedzie ci się finansowo tak, jakbyś sobie życzył, to znaczy, że musisz zmienić swój schemat pieniędzy. Niestety, twój obecny schemat zostanie z tobą do końca życia, jeśli go nie zidentyfikujesz i nie skorygujesz – właśnie w tym pomoże ci ta niezwykła książka. Zdaniem Ekera, sprawa jest prosta: jeśli będziesz myślał tak, jak myślą ludzie bogaci, i robił to, co oni robią, jest duża szansa, że staniesz się jednym z nich!

7 nawyków skutecznego działania – biblia współczesnego człowieka, która w Stanach Zjednoczonych sprzedała się w 10 mln egzemplarzy.

Jeden z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki wskazuje, jak – kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, a nie tego, co pilne – doprowadzić do erupcji własnych możliwości i tworzyć synergię, oznaczającą zwielokrotnione efekty wspólnych działań. Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i menedżerskim. Swoje tezy autor ilustruje barwnymi, wiarygodnymi przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.

Sklep internetowy, który całkowicie zmienił zachowanie konsumenta.
Co kryje się za spektakularnym sukcesem Zalando? Hagen Seidel przeprowadził szereg wywiadów z naukowcami, menedżerami uznanych firm odzieżowych oraz ekspertami modowymi, szukając odpowiedzi na pytanie: Jak w ciągu jednego roku Zalando uzyskało obrót na poziomie pół miliarda euro? Książka przedstawia fachowo przygotowaną analizę kulisów powstania i funkcjonowania Zalando.

Dlaczego Polacy są podobni do kury zielononóżki?
Czy każdy z nas jest chciwy i leniwy?
Jakie jest źródło naszego kompleksu niższości?
Jak powstało hasło „Polak potrafi”?
Dlaczego pracujemy ciężej niż koledzy z innych krajów?
Czy umiemy wyciągać wnioski z własnych porażek?
Jakimi jesteśmy szefami, a jakimi pracownikami?
Czym jest fochbing i kiedy jest stosowany?
Perfekcjonizm – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Na te i wiele, wiele innych pytań odpowiada doktor Paweł Fortuna – jak zawsze w sposób błyskotliwy i interesujący. Komentarze i refleksje autora stanowią wynik wieloletniej obserwacji środowiska biznesowego w Polsce (od czasów przemian do dzisiaj) oraz doświadczenia zdobytego w pracy z jego przedstawicielami. Subiektywne spostrzeżenia Fortuny stanowią punkt wyjścia dalszych przemyśleń, zaproszenie do dyskusji i zachętę do wprowadzania zmian. Znakomite teksty autora zostały opatrzone ilustracjami wybitnego artysty Janusza Kapusty – najlepszego prasowego rysownika świata 2006 roku, ilustrującego dla „New York Timesa” i „Washington Post”.

Moc tkwi w psychologii
Kreuj swój osobisty wizerunek i naucz się osłabiać negatywny rozgłos
Zamień każdego sabotażystę w najszczerszego sprzymierzeńca
Kieruj trudnymi ludźmi
Poznaj kulisy psychologii konfliktu
Stosuj pięć zasad psychologicznych, pozwalających osiągnąć każdy cel
FBI już korzysta z niezawodnych rad Liebermana, a Ty?
Na rynku gra toczy się o wysoką stawkę. Możesz działać po omacku, mając nadzieję, że intuicja Cię nie zawiedzie, albo uzbroić się w zestaw efektywnych narzędzi psychologicznych, które pozwolą Ci zwyciężać w każdej sytuacji biznesowej. Poznaj niezawodne techniki i strategie perswazji!
Zdobądź niezachwianą lojalność i nigdy więcej nie trać pracowników, klientów lub pacjentów.
Podnieś morale, popraw wydajność, motywację i zadowolenie pracowników.
Błyskawicznie rozwiązuj konflikty na tle osobowościowym.
Pracuj nad wizerunkiem osobistym i zamykaj usta plotkarzom.
Ściągaj należności, nie zważając na ich przedawnienie.
Odzyskaj utraconego klienta, bez względu na to, w jaki sposób go straciłeś.
Oto podręcznik, który zamiast suchych praw i zasad dostarcza konkretnych rozwiązań rzeczywistych problemów. Daje Ci szansę zastosowania najważniejszych narzędzi psychologicznych, rządzących ludzkim zachowaniem. Pozwoli Ci zdobyć zaufanie pracowników, zacieśnić pozytywne kontakty z klientami, wpłynie na to, jak jesteś postrzegany przez konkurencję. Dzięki niemu szybko i sprawnie uporasz się z najtrudniejszymi sytuacjami. Kiedy stawka jest wysoka, możesz zrobić coś więcej, niż tylko zwiększyć swoje szanse — możesz ustawić grę tak, że zawsze wygrasz.

Opisy książek pochodzą ze strony http://lubimyczytac.pl